Od lat sierpień to czas świętowania dla wszystkich fanów kolarstwa górskiego. Po wielu tygodniach przygotowań do sezonu, zawodnicy wreszcie ruszają na trasę, a kibice zacierają dłonie do wiwatowania. Mowa o kolejnych zawodach z cyklu Milko Mazury MTB oraz o Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Górskim MTB XCO/ XCR, które odbyły się w połowie sierpnia w przepięknych okolicznościach mazurskiej przyrody. Przy tej okazji oddajemy się refleksji o jeździe rowerem w ogóle, bo jak się okazuje jest to dziedzina, która coraz bardziej interesuje Polaków. Co niezmiernie nas cieszy.

Z roku na rok fanów kolarstwa przybywa. Można również zauważyć, że Polacy interesują się rowerami nie tylko w kontekście sportów wyczynowych, ale i poza górskimi szlakami. W miastach przybywa ścieżek rowerowych i chętnych do korzystania z nich. Zwiększa się też ilość rowerów miejskich i stacji rowerowych.

Rowerowanie w Warszawie – nr 1. w Polsce i 5. w Europie

Kultura rowerowa kwitnie również w tych największych miastach. Prym wiedzie Warszawa. To miasto numer 1. w Polsce (i nr 5. w Europie), w którym tak intensywnie rozwinęła się sieć rowerów miejskich.

W szczycie sezonu Warszawskie Rowery notują nawet dziesiątki tysięcy wypożyczeni dziennie, co tylko pokazuje, jak chętnie mieszkańcy stolicy wybierają rower jako alternatywny środek transportu. Veturilo podaje, że zarejestrowanych jest ponad 900 tysięcy użytkowników. W sumie rowerzyści mają do dyspozycji ponad 5700 różnego typu rowerów i prawie 400 stacji.

Sieć Warszawskich Rowerów Miejskich stale się rozwija. W ostatnim czasie w warszawskich stacjach przybyło rowerów dziecięcych, tandemów i rowerów elektrycznych. Co ciekawe, w przyszłym roku na Warszawiaków czekają kolejne zmiany na lepsze. Veturilo kończy współpracę z operatorem Nextbike i przygotowuje się do nowego przetargu. Z pewnością zaowocuje to nowymi ciekawymi projektami, które już były konsultowane na zasadach ankiet i spotkań z mieszkańcami.

Zainteresowało nas na przykład wprowadzenie systemu długoterminowych wypożyczeń (np. na kilka miesięcy) oraz wprowadzenie rowerów… towarowych, do przewożenia większych pakunków (część z nich ma być wspomagana elektrycznie).

Co 4. Polak lubi jeździć na rowerze

W skali całego kraju prawie 10 milionów Polaków i Polek deklaruje, że jeździ regularnie na rowerze dla czystej przyjemności. 70% społeczeństwa wybiera rower jako formę aktywnego spędzania czasu. Spośród wszystkich cyklistów, co 5. deklaruje, że korzysta z roweru codziennie, a co 2. kilka razy w tygodniu.

Coraz częstszą motywacją do wyboru roweru jako środka transportu jest rosnąca świadomość ekologiczna Polaków. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w miastach, ponieważ dzięki rowerom mieszkańcy mogą bardzo skutecznie ograniczać swój ślad węglowy i jednocześnie przyczyniać się do zmniejszenia korków.

Zainteresowanie sportami rowerowymi uprawianymi wyczynowo również rośnie w naszym kraju z roku na rok. W tym momencie plasuje się już na 3. miejscu, tuż po piłce nożnej i siatkówce. Kolarstwo tak śmiało aspiruje do miana sportu narodowego, ponieważ ma się czym pochwalić. Polacy mają na swoim koncie medale na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata.

Mistrzostwa Polski pod hasłem „Pokonaj Górę Czterech Wiatrów”

Ale wróćmy jeszcze na chwilę do kolarzy startujących w tegorocznych zawodach na Mazurach. Wspomniane zawody to niezwykle prestiżowa i świetnie zorganizowana impreza. Kolejny już rok towarzyszy ona cyklowi wyścigów Milko Mazury MTB, które trwają przez całe lato. Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol jest ich partnerem strategicznym.

W tym roku trasy Milko Mazury MTB przebiegały wokół stromych brzegów jeziora Kalwa. Z kolei na trasach w miejscowościach znanym już kolarzom z poprzednich zawodów, a więc przebiegających przez miasta: Mrągowo, Giżycko, Węgorzewo i Wilkasy, zawodnicy zastali uatrakcyjnione trasy, które zostały odświeżone lub na niektórych odcinkach całkiem zmienione. Z kolei trasy Mistrzostw Polski przebiegały wokół Góry Czterech Wiatrów, a miasteczko sportowe zostało zorganizowane w Mrągowie.

Każdy z etapów zawodów Milko Mazury MTB już tradycyjnie podzielony jest na dwa weekendowe dni. Sobota to dzień zmagań początkujących kolarzy, startujących w kategorii FUN oaz adeptów szkółek kolarskich rywalizujących między sobą w wyścigu Nickelodeon Race. Niedziela od rana na stałe przypisana jest wyścigom na dystansie PRO, EXPERT i HOBBY, zaś niedzielne popołudnia należą do najmłodszych kolarzy, startujących w wyścigach Łaciate Junior Strider Racing.                                                

Wszystkie jak dotąd etapy były niezwykle interesujące, jednak to właśnie etap 3. wzbudził najwięcej emocji, ponieważ połączony był ze wspomnianymi Mistrzostwami Polski w Kolarstwie Górskim MTB XCO / XCR 2020.

Po 3 tygodniach zawodów Milko Mazury MTB zarówno kibice, jak i zawodnicy byli już rozgrzani. Dodatkowo temperaturę podnosiły upały, które przez 3 dni 15-17 sierpnia mocno dawały o sobie znać, nie ułatwiając zawodnikom i tak ciężkiego wyzwania.

Pierwszego dnia zawodów rywalizowały ze sobą sztafety. Tytuł Mistrza zdobyła, i jednocześnie obroniła, drużyna Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team.

Drugiego dnia z trasą zmierzyli się nie tylko zawodowcy, ale także amatorzy startujący w wyścigach z cyklu Milko Mazury MTB. W Miasteczku Sportowym Mistrzostw na Górze Czterech Wiatrów odbyło się aż 12 wyścigów. Najmłodszy zawodnik miał skończone 2 latka, a najstarszy 64 lata. Mieliśmy wielu zwycięzców w wielu różnych kategoriach.

Ostatniego dnia w kategorii Kobiety Open bezkonkurencyjna okazała się Maja Włoszczowska z Kross Racing Team, która wywalczyła „koszulkę z orłem” i tym samym zdobyła swój 14. złoty medal na Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Górskim. Z kolei najlepszy w elicie mężczyzn okazał się Krzysztof Łukasik z JGB-2 Cryospace.

To już 5. sezon dla Milko Mazury MTB i 3. sezon, kiedy Spółdzielnia Mleczarstwa Mlekpol wspiera finansowo i strategicznie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim. Za nami garść cudownych emocji, masa wspomnień i wyczekiwanie na kolejny wspaniały rowerowy sezon.

Zawody Milko Mazury MTB potrwają do 20 września, kiedy to w Wilkasach odbędzie się ostatni, 8. etap. Po nim przyjdzie nam już tylko czekać do kolejnego sezonu pełnego wyzwań. A wciąż rosnące zainteresowanie zawodników i fanów sportów rowerowych pokazuje nam tylko, że warto dalej iść tą drogą, czy też – bardziej precyzyjnie – jechać tą trasą.

Jak zawsze zachęcamy do jazdy rowerem wszystkich: małych i dużych, w sposób wyczynowy i amatorski, na górskich szlakach i w miastach. Rower nie tylko pomaga dbać o kondycję, ale również pomaga przestawić się na ekologiczne myślenie. Wybierając rower, działamy z korzyścią dla własnego zdrowia i dobra planety.

WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW