Dzisiaj zabieramy Was w podróż po gorących aktywnościach. Gorących, czyli takich, które w zimowe dni rozgrzeją od środka i wprawią w przyjemny, egzotyczny nastrój. A przy tym pomogą utrzymać formę i zadbać o sylwetkę oraz dobre samopoczucie.
Zmysłowe rytmy – taniec latynoamerykański
Salsa, samba, rumba, zumba, latino, bachata… Już samo brzmienie nazw tych tańców przywodzi na myśl słoneczny klimat. Kolebką tańców latynoamerykańskich są – jak nazwa wskazuje – kraje Ameryki Łacińskiej. Każdy taniec ma swój rytm, do którego wykonywane są charakterystyczne ruchy. Powiedzmy sobie nieco więcej o najpopularniejszych z nich.
Salsa narodziła się na Karaibach pod wpływem różnych stylów afrokubańskich i jazzu. Tańczona jest głównie na Kubie i w krajach Ameryki Południowej, do charakterystycznej muzyki o tej samej nazwie. Salsa ma wiele odmian i jest jednym z najbardziej znanych na świecie tańców latynoskich.
Samba pochodzi z gorącej Brazylii. Może być tańczona solo, jak na słynnym karnawale w Rio, i w parach. Dla samby tańczonej w parach charakterystyczne są intymne ruchy w bliskim kontakcie, ruch po okręgu i tzw. falowanie. Taniec jest przy tym bardzo dynamiczny i pełen emocji wyrażających uczucie pomiędzy tancerzami.
Z kolei rumba, która również ma gorący przydomek, taniec namiętności, ma dwie podstawowe i bardzo różniące się między sobą odmiany: towarzyską i kubańską. W rumbie kubańskiej występują różne style, solo i w parach. Rumba w parach, tańczona na turniejach tańca towarzyskiego, jest niezwykle zmysłowa. Partnerka kusi partnera i to jej poczynania są główną osią tego tańca. Ponadto, ucząc się rumby, tancerze przede wszystkim szlifują koordynację, gdyż jest to niezwykle wymagający technicznie taniec. Niejako przy okazji opanowują również sztukę… uwodzenia.
Bachata, która jest jednocześnie nazwą i rodzaju muzyki, i tańca, pochodzi z Dominikany. Najpopularniejszą odmianą jest bachata moderna, która ma najspokojniejsze tempo z dotąd wymienionych tańców i jest najczęściej nauczaną na świecie odmianą bachaty. Może być tańczona w bliskim kontakcie, z udem umieszczonym między udami partnera lub partnerki, lub w dalszym, z dużą ilością obrotów.
Dlaczego warto spróbować tańca latynoamerykańskiego?
Tańcom z tej kategorii towarzyszy zwykle dynamiczna muzyka, przy której nawet niewyćwiczone jeszcze ciało chętnie wprawia się w ruch. Już od samych dźwięków robi się gorąco – egzotyczne melodie przenoszą nas wprost na słoneczne karaibskie plaże. Kroki taneczne są zwykle oparte na charakterystycznym, zmysłowym ruchu bioder. Taki taniec to świetna okazja również do ćwiczenia pewności siebie, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Taniec sam w sobie jako aktywność fizyczna wspaniale rzeźbi ciało, uelastycznia ruchy i poprawia wytrzymałość. Pod wpływem popularności programów talent show z tańcem w tle, w polskich miastach i miasteczkach powstaje mnóstwo szkół i klubów tanecznych dla dorosłych. W wielu z nich można znaleźć szeroki wybór tańców latynoamerykańskich. Warto spróbować.
Szybki detoks i odchudzanie – bikram joga
Bikram joga to, najprościej rzecz ujmując, sesja jogi w pomieszczeniu, w którym temperatura podniesiona jest do ok. 41 stopni Celsjusza, a wilgotność do ok. 50%. Sesja jogi trwa 90 minut, a pozycje, czyli tzw. asany, wykonywane są zawsze w określonej kolejności. Jest to bardzo wymagająca praktyka, ale obiecuje też wiele korzyści. Na zajęciach dla początkujących można nauczyć się podstaw, jednak znacznie łatwiej zacząć będzie osobom, które już praktykowały jogę. To nie asany są głównym wyzwaniem w bikram jodze, a ćwiczenie i oddychanie w tak wysokiej temperaturze.
Jakie są korzyści dla ciała?
Bikram joga to przede wszystkim detoks. Pod wpływem wysokiej temperatury ciało zaczyna intensywnie się pocić, przez skórę wydalane są toksyny, podobnie jak to się dzieje w saunie. Ponadto, temperatura wyższa niż temperatura ciała sprawia, że mięśnie i ścięgna szybciej się rozgrzewają i łatwiej rozciągają. W efekcie regularnej praktyki poprawia się nie tylko elastyczność ciała i jego ogólna kondycja, ale również stan skóry.
Bikram joga jest jedną z najskuteczniejszych aktywności odchudzających. Podczas 90-minutowej sesji można spalić, w zależności od zaangażowania i indywidualnej intensywności, od 500 do aż 1200 kalorii! Nie jest to jednak praktyka dla wszystkich. Ten rodzaj jogi mogą uprawiać osoby wolne od problemów z układem krążenia czy oddechowym. Nie jest ona również polecana w przypadku skłonności do pękających naczynek.
Taniec, walka czy akrobacja – capoeira
Capoeira pochodzi z gorącej Brazylii. Obserwując z boku, można ją pomylić z tańcem, ponieważ capoeira jest niezwykle rytmiczna, a wykonywane ruchy bardzo płynne. Capoeirze towarzyszy również muzyka na żywo: śpiew i instrumenty. Niewtajemniczeni mogą pomylić capoeirę również z pokazem akrobacji, ponieważ jej głównymi figurami są kopnięcia, podcięcia, obroty, wyskoki, salta i zamaszyste wymachy.
Capoiera we współczesnym wydaniu jest jednak uznawana za sztukę walki i samoobrony, choć jest pierwotnym celem była głównie… rozrywka. Narodziła się na przełomie XVIII i XIX w. w skupiskach niewolniczych i była formą manifestacji kulturowej odrębności oraz wewnętrznej wolności. Capoeira nawiązywała do rytualnych tańców afrykańskich i dzięki swej skoczności oraz melodyjności stanowiła rodzaj zabawy. Z czasem przerodziła się w bardziej zorganizowaną sztukę walki, w której gracze tworzą krąg, a następnie, wchodząc do niego parami, prowadzą w nim symulowaną, lecz niezwykle widowiskową walkę. Towarzyszy im muzyka na żywo wygrywana na prostych instrumentach oraz śpiew. Wszystko to wygląda bardzo egzotycznie i przywodzi na myśl obrazki rodem z gorących ulic Rio.
Tak jak każda sztuka walki również capoeira ma swoje zasady, mistrza, nazywanego mestre i można w niej zdobywać kolejne stopnie wtajemniczenia. Jako aktywność sportowa jest coraz bardziej popularna w Polsce i można się jej uczyć w wielu klubach. Capoeira chętnie jest wybierana również przez dziewczynki i kobiety. Wspaniale rozwija całe ciało i uczy wytrzymałości. Ponadto, dzięki muzyce, rozwija koordynację i płynność ruchów. Treningi capoeiry zaczynają się od porządnej rozgrzewki i rozciągania całego ciała, a elementy akrobatyczne wprowadzane są z czasem.
Mamy nadzieję, że ten krótki przegląd egzotycznych, rozgrzewających aktywności zachęci Was do poszukania nowych ścieżek. Być może któraś z nich stanie się Waszą nową, oryginalną pasją?